I’m Back with a Fantastic Deal!

I’m a little embarrassed that I’ve been MIA for so long, but now I’m right back into things.

Holy smokes! Spud.ca has an amazing weekly basket on sale right now for $35 (worth $65!). I bought this basket, and 1kg of their AMAZING bacon and only spent $45 (I got an additional $10 off because I haven’t ordered in a while ;)). Did I mention they deliver to your front door as well?
 
Spud35.png
I spent $45.06, saved $30, and here’s what I ordered to maximized my savings:
spudbox.png
If you like buying local, organic foods and like to SAVE MONEY doing it, then let’s help each other out! Use my referral code CREDM-GAUAMA to to enjoy $20 of free groceries when you spend at least $50 on your new SPUD account. Simply sign up with SPUD to have your $20 discount automatically applied to your order.
 
If you already have a SPUD account, you should still go buy this basket because it’s a sweet deal. 😉
Advertisements

What My Picky Eater Ate This Week

My picky eater – Ben, 2 years old – ate three new things this week:

1) Apple chips.

photo(28)

Not only did he eat these, he knew they were apples.  That apples were fruit.  That he was putting fruit in his mouth.  And swallowing.  And asking for more.  I just about passed off.  While this small bag is a little pricey at $2.99, it is worth every, single penny.  My child ate fruit.

2) Butter chicken.

photo(103)

photo(102)

I’m not a huge fan of corn starch or canola oil, but they are the last ingredients on the list so there’s not a ton.

Who’d have thought that he’d eat butter chicken.  It is completely and totally random and not something I would have guessed to be compatible with his palate.  I was wrong.  He had THREE PIECES OF CHICKEN at dinner.  While he may have passed on the broccoli, I was more than thrilled that those three morsels of protein made it into his little belly.

3) Nuts.

photo(101)

Cashews. Almonds. Peanuts.  While he loves peanut butter, he has previously chewed up nuts, made sure all the salt had been thoroughly sucked off, then proceeded to spit out said chewed nuts.  This did not happen last week.  We sat together happily eating our nuts.

4. Bacon.

photo(100)

Ben has never liked bacon – weird, I know – until he tried this.  He LOVED this bacon bought from Spud.ca and had multiple pieces at brunch.  This big pack of thick sliced, all natural bacon lasted us three meals.

That’s what my picky eater ate this week.  If you have a picky eater, did you manage to get anything new or healthy in them?

None of these products were organic, but they were certainly whole foods with ingredients I recognized and could pronounce.  That’s a win for me.

Let’s Talk Bacon!

Who doesn’t like bacon?  Everyone I know – except my picky eater Ben – LOVES bacon.  We’ve always bought Maple Leaf bacon and it’s really quite delicious, but it’s full of additives which is starting to bug me.  Since we’ve started receiving most of our produce and dairy from Spud.ca, I started looking into costs of good quality bacon with no additives.  Here’s what I found.

A 375g pack of Maple Leaf bacon costs about $5.99 regular price.  That’s expensive in my opinion.

Bacon

When I looked at the bacon offered through Spud.ca I was surprised how affordable and comparable it was in price to Maple Leaf, and yet with no additives!

Bacon2

Regular price for 1000g grams is $19.99.  Regular price for 1125g of Maple Leaf you’d pay $17.97.  When you buy six or more packages of this Traditional Wood Smoked Thick Cut Bacon from Spud.ca you get a 17% savings making it only $16.50 for 1000g (AND it’s delivered).  So comparing the price per gram and the quality, you’re paying a little more for way better quality.

Is it weird to buy 6000g of bacon at a time?  No weirder than buying a 1/4 of a cow or a dozen chickens!  Buying good quality food in bulk can be a really penny saver especially if you know you’re going to eat it all and we can easily go through 500-800g of bacon in a month!

Want to try out Spud.ca?  Please feel free to use my referral code if you’re going to sign up.  I don’t get any perks for promoting Spud, but I really do love it!

The Honest Company – My Review

I’ve always been interested in The Honest Company and trying out their products, but the insane shipping price always kept me from going ahead.  I signed up for their emails and when I got their Black Friday email deal offering me 50%, I thought this was a good time to start!

blackfriday

My order consisted of 204 size 3 diapers, 288 wipes and two hand sanitizers for only $65.91! These diapers and wipes are “natural, organic, sustainably harvested, renewable, pure raw materials” and with this price is CHEAPER than what I could buy Pampers or Huggies for.  AND it’s delivered to my door!

The bundle consists of 6 packages of diapers and 4 packages of wipes:

Bundle

The size/quantity chart was really helpful to tell if it was a good deal or not.  The smaller sized diapers end up being the best deal because you get more within the bundle.

sizequantity

Here’s what I like about The Honest Company:

1. Makes for a “fun” diaper change.  My two year old doesn’t like getting his diaper changed at all, so having him choose what print he’d like to wear gets him to easily lay down and makes for a struggle-free diaper change.  We had ordered the sample in his size and he LOVED the “pirate” diaper.

photo(21)

2. No harmful chemicals or products.  This is becoming more and more important to me.  Yes, some people think that it shouldn’t matter since it’s just meant to catch pee and poop, but since I’m becoming more and more mindful of what I put INTO my children’s bodies, maybe I should be concerned on what I put on the outside too?  Charles – my 7 month old – is especially sensitive and I have found that I can even use the wipes on his bum when he has a rash.

bundlecontent

3. The wipes come in a close second!  My absolutely favorite wipes are the Kirkland brand, but these come in a close second especially since they are delivered to my home.  The only reason I like Kirkland a bit better is because they are a bit more moist.

4. You can easily postpone a delivery online.  It’s as easy as logging into your account and changing the date on your next shipment calendar!

calendar5. They have been working as over night diapers!  I will love a diaper forever if it keeps my kids  from leaking through over night.  I’m not sure if my kids are peeing less or what, because these don’t have the same absorbancy as Pampers or Huggies, but they are doing the trick!

6. I feel like I’m kinda, sorta cloth diapering.  The gentleness of the diapers and wipes make me feel better about not cloth diapering which is something I really wanted to do, but can’t stand the amount of laundry :/

7. They get shipped to my front door within a week.  From the time I order until the time of delivery, it’s about a week.

8. There is usually a freebie they include when you order a bundle!  Last time I got two awesome, natural hand sanitizers that fit perfectly in my purse and diaper bag.

The ONLY negative, is that they are expensive.  I don’t think the price would be half so bad if the shipping wasn’t $20.  Essentially you’re paying $25/week for diapers and wipes.  Is that bad?  It would be if you were paying that for Huggies or Pampers, but for a higher quality product?  No, I honestly don’t think so.

We are going to give The Honest Company a go for a while and see how we like it.  If you’d like to try, please sign up through my referral link!

Making Organic Butter Is Cheaper than Buying It!

Growing up we occasionally made butter.  It was mainly for school projects, and I remember reading the pioneer book about how they’d churn it and say: “Come butter come.  Come butter come.  Peter standing at the gate, waiting for a butter cake.  Come butter come.”  Mom had us take turn shaking the whipping cream in a mason jar until we got butter and buttermilk.  Thank goodness there were lots of siblings to share in the shaking because it was exhausting.  Now I use my cheap hand held mixer to whip butter (time for a Kitchen Aid Mixer!).

Pioneer Story

This was the EXCELLENT book that first introduced me to making butter.

First off, if you like to shop organically, the price of butter probably KILLS you.  For about a cup of butter you pay close to $5!  Sometimes it goes on sale for under $4, but I’ve only seen that once.  Making butter is really easy, fun, and tastes amazing!  It’s also less expensive to make than to buy.

As you know, we are trying out Spud.ca this year (nope, I am not an endorser!), and so far love it!  Last week I ordered whipping cream with my order.

Cream

Compare this price to that of non-organic whipping cream:

photo(15)

Only a $0.60 difference and I get the organic cream delivered to my front door (it is NOT cheaper to make non-organic butter).

If you’d like to see how to make butter, there are lots of great Youtube videos out there, but essentially here’s what you do:

1. Pour 500ml of cream into a big bowl and slowly turn your mixer on to high.

2. As you mix you will see your cream turn into whipped cream.  Keep mixing until it starts to look like this:

photo(16)3. Once you have about half butter and half butter milk in your bowl, you can stop and drain your milk into a mason jar.  I used cheese cloth to drain.

4. Now you have to rinse the butter in ice water to avoid spoilage.  Pour the ice water into the bowl with your butter, but make sure you don’t actually add the ice.  My mixer is a cheap thing so I actually had to wash the butter by hand.  It was cold (again, time for a Kitchen Aid mixer).  You mix (or in my case, knead the butter) until the water turn cloudy.  Continue this until the water is clear.

5. Drain all the water, then press the butter into the side of your bowl to remove any access of water.  Water can cause spoilage!

Here is my end result!  A beautiful cup of organic butter and a cup of organic butter milk for only $3.89!  You can’t even buy organic butter from SPUD for that cheap.  We use the buttermilk in buttermilk pancakes or biscuits so as not to waste.

photo(18)

I’m Getting Addicted to Home Delivery Service!

Let’s talk about home delivery service.  I’m addicted.  It’s become so appealing after reading about no groceries for a year, and I’ve been wondering how I could achieve this in my life.  While I love shopping, I hate taking my kids with me especially in the winter.  From the time I tell the kids to start getting ready to go shopping, it can take up to 4 hours to get a simple grocery trip done.  There’s the putting on the many layers of winters clothing, starting the car and letting it warm up for 10 minutes, making sure those who are potty trained have peed and those who are in diapers are not poopy.

photo(14)

Ugh, and that car seat!

There’s the loading and buckling kids, making sure I have a coin for the cart, mentally preparing for the screaming fits if they don’t get a bakery cookie, the sibling fights because “his leg is in the same leg hole as mine and we’re TOUCHING!”.  It’s the germ infected carts where I swear we caught all our flu bugs last year.  The minimum half hour of walking around the store, baby crying, people commenting about how close my kids are in age and how busy I must be, blah blah blah.  It’s the grocery tetris game, paying for grocery bags because I ALWAYS forget mine at home (seriously, if I buy 10 bags every time I go to the store, and if I go weekly, that’s $26 in grocery bags in a year). Loading the groceries back into the cart, then into the car, then loading the kids, returning the cart, driving home, unloading the groceries, unloading the kids and putting away the groceries.  Yes, when all is said and done, it is often 4 hours later and my day is shot.

Home grocery delivery service ROCKS MY WORLD!  Lately, I’ve been trying Spud.ca and I’m super pleased so far.  I’ve had milk and produce delivered to my house these last two weeks and it’s been AMAZING!  Here’s the home delivery process: I sit down at my computer and log in to my Spud account.  I look through all the produce sale items and pick what I want (I meal plan based on sale items); shopping the sales maximizes the amount of food I get.  If I’m low on milk, eggs or butter, then I order enough to last a week.  How much time does this take?  About 30 minutes from start to finish.  How much does this cost?  Well, for my family needs, it’s between $50-$70/week. That is a fantastic price for organic food delivered to my door!  I like Spud because they have reward points and promotions.  I will also use my best rewards Mastercards so that I am still earning points for buying organic products.

photo(13)

I’ll still go into the grocery store for a few things (frozen organic food, meat – but I may soon be buying a dozen chickens and a 1/4 of a cow for my freezer!), but my trips are way more efficient, peaceful and usually happen when my husband is home.

Recently I decided to try The Honest Company diapers and wipes.  I’ve heard about them for a long time and really wanted to try their products, but wasn’t sure I could justify spending the money for the diapers when I could get them way cheaper at Superstore.  Well, I found an early Black Friday promo code in my email and decided to go for it!  I got 204 diapers, 288 wipes and two hand sanitizers for only $65.91! These diapers and wipes are “natural, organic, sustainably harvested, renewable, pure raw materials” and with this price is CHEAPER than what I could buy Pampers or Huggies for.  AND it’s delivered to my door!

photo(12)

photo(10)

With home delivery service, the only thing I’m hauling are my boxes inside.  If you’re interested in trying either of these two home delivery services, please use my referral link!

Referral link for Spud.ca.

Referral link for The Honest Company.

The Organic Box or SPUD.ca?

Last winter we were signed up to The Organic Box and LOVED it!  Having fresh produce delivered regularly to my door during the winter was amazing.  I loved not having to pack up two toddlers and slowly, painfully walk my pregnant self through the grocery store all the while listening to kids fight or yell at me for bakery cookies.  I loved that I only bought what we needed online and there was no impulse buying (you know – those chocolate bars at the checkout).

This winter, we are going to try out SPUD.ca instead of The Organic Box, here’s why:

1. I still want groceries delivered to me during the winter and I like that these groceries are organic, fair-trade and/or natural products.

2. I’ve already heard great things about SPUD.ca.  One thing, there produce is way better than The Organic Box.

3. They seem to offer more groceries than The Organic Box.

4. They have a points reward system where you can redeem for FREE groceries.  I always say, when shopping you should reward yourself!

5. My first order saved me $25!  I only needed to spend $50 to save that amount, so I looked through many items, compared prices with in-store organic products and added them to my cart.

6. Right now, if you refer a friend, you can get $40 off an order!  So please, if you sign up, use my referral link!  This promo is good until November 15, 2014.

10574431_324009904445682_4417141096757796311_n

So definitely check it out!  I’ll keep you posted with how I like it and how it compares to The Organic Box.

My Organic Shopping Trip Earned Over $60 Back in Points

I hit up Superstore at 8:30 this morning with all three of my kids.  That in itself was AMAZING!  But after going through the check out with all the organic/whole foods that were on my grocery list – and carefully placing them in my cart so everything would fit – I was thrilled!  Going in this morning, my goal was to optimize my spending to get as many PC Points as possible.  Not everything I bought was organic or whole foods.  I picked up diapers, pie filling, cheese and some baby shower items for my sister-in-law’s party to help me get to the $250 total and earn 25,000 points.  But here is what I got for my family that was organic/whole.

photo(95)
This cost me: $143.22.  Please note that there is a cast iron skillet, glass containers, and vitamins.  I’m super thrilled with these glass containers by the way because as you know we’re switching to all glass for our food storage and these for 50% off!

photo(97)

$2.24!

At the end of my trip I earned 60,000 points, spent $250 and didn’t even end up using my Superbucks!  Now I have a total of $85 worth in PC Plus points and a bunch of Superbucks to use for my next organic/whole foods shopping trip!