What My Picky Eater Ate This Week

My picky eater – Ben, 2 years old – ate three new things this week:

1) Apple chips.

photo(28)

Not only did he eat these, he knew they were apples.  That apples were fruit.  That he was putting fruit in his mouth.  And swallowing.  And asking for more.  I just about passed off.  While this small bag is a little pricey at $2.99, it is worth every, single penny.  My child ate fruit.

2) Butter chicken.

photo(103)

photo(102)

I’m not a huge fan of corn starch or canola oil, but they are the last ingredients on the list so there’s not a ton.

Who’d have thought that he’d eat butter chicken.  It is completely and totally random and not something I would have guessed to be compatible with his palate.  I was wrong.  He had THREE PIECES OF CHICKEN at dinner.  While he may have passed on the broccoli, I was more than thrilled that those three morsels of protein made it into his little belly.

3) Nuts.

photo(101)

Cashews. Almonds. Peanuts.  While he loves peanut butter, he has previously chewed up nuts, made sure all the salt had been thoroughly sucked off, then proceeded to spit out said chewed nuts.  This did not happen last week.  We sat together happily eating our nuts.

4. Bacon.

photo(100)

Ben has never liked bacon – weird, I know – until he tried this.  He LOVED this bacon bought from Spud.ca and had multiple pieces at brunch.  This big pack of thick sliced, all natural bacon lasted us three meals.

That’s what my picky eater ate this week.  If you have a picky eater, did you manage to get anything new or healthy in them?

None of these products were organic, but they were certainly whole foods with ingredients I recognized and could pronounce.  That’s a win for me.

Apples!

Not much to say because these photos speak for themselves.  Both photos are of apples from Superstore.

photo(40)

Non-organic apples: $5.88 for 6lbs

photo(39)

Organic apples: $5.98 for 5lbs

I like to post these pictures to show that sometimes it is not really that much more to buy organic food.  If I didn’t currently have lots of apples from my neighbour’s tree, I would be all over this.

Because We All Could Use Another Muffin Recipe

So who can’t use another healthy muffin recipe?  I’m always on the look out for them even though I love to create my own.  This one is definitely a must try.

I made two variations but I think I like today’s version better than Sunday’s.  Here it is!

Ingredients

1 1/2 cups whole wheat flour
1/2 cup blended oats
1 tsp cinnamon
1 tsp aluminum-free baking soda
1/2 tsp sea salt
1/2 tsp ground ginger

1/2 softened coconut oil (NOT melted)
1/2 cup honey
1/2 cup yogurt
1 egg (or a whole banana instead of half)
1/2 banana (I just diced mine)

Handful of hemp seeds and any other fruit/veggie you’d like to add.  Be careful that it isn’t too moist.

Mix the dry ingredients together.  Set aside.

photo(34)

I added hemp seeds after I took this picture.

Blend your coconut oil and honey together:

photo(35)

Add yogurt, egg, banana and blend.

photo(37)

Slowly add dry ingredients while blending.

photo(38)

It will be thick.

Grease your muffin tins.  Fill them to the top:

photo(39)

Bake for 20 minutes at 350F.

photo(40)

Enjoy with berries, yogurt and a hot coffee.  At least, that’s what I’m doing.

photo(44)

A Perfect Breakfast

My husband makes Sunday brunch every weekend and it is always fantastic.  We always have eggs, homemade hash browns and either sausage or bacon.  This weekend I was so excited to have free-from sausages, local farm eggs (the yellower the yolk the better!), home made hash browns from organic russet potatoes and yes, even organic ketchup.  I washed all this deliciousness down with a glass of 50% off organic milk that I bought on Friday.  Mmmm bien.

photo(4)

Check out why orange egg yolks are better than yellow!

A Great Snack for a Picky Eater – My Chocolate Avocado Pudding!

My 20 month old is a very picky eater.  He will not eat fruits or veggies or meat (to name a few things) unless I hide it in other foods.  My cousin told me about a chocolate avocado pudding that she made and so I started looking into recipes which led me to make my own.  Here it is:

photo(66)

Simple, whole food ingredients.


2 very ripe avocados

1/2 ripe banana
1/3 cup liquid honey

2-3 tbsp on cocoa
1 tsp vanilla (optional and not necessary when you have banana)

photo(67)

Blend ingredients for about 15 seconds!

Blend.  Add a bit of milk if the consistency is too thick.

photo(68)

Perfect consistency!

Best served chilled.  I’ve topped this delicious treat with strawberries and whipped cream.  The 20 month old picks off the strawberries, but hey, at least he’s getting avocado!

photo(15)

This was his first bite. After that, I had to put down the camera and run for wet cloths! It got messy very quickly.

 

 

The First Week of March Groceries and Nothing Left in Our Grocery Budget!

Before I went shopping this week, I did a food inventory.  A food inventory is important when on a strict budget because it helps you see exactly what you have and what you need.  Once you have that inventory, you can look through the flyers to plan your weekly or monthly grocery purchases.

photo(11)
This month, after some careful thought, we spent our entire out of pocket food grocery budget in the first week!  We’re not worried though because after my shopping trips we have everything we need for the month (including milk!).  Here’s what I got this last week!

Superstore
Black Diamond Cheese 2x $6.97/each = $13.94
Yoplait Yogurt (16x100g) = $4.97
Iogo tubes (8pk) $2.49 – $1 cpn = $1.49
Organic field greens and herbs @ $3.98 (600pt)
Strawberries (2lbs) – $3.98
Oasis organic juice boxes 3x $2.19 – 3x $0.50 cpn = $5.07
English muffins (6pk) – $1.28
Cream cheese (?) – $2.49
Bananas ($0.97/lb) – $1.66
Milk (4L) $8.99 – $1 cpn – $7.99
Granola bars – $3.76
Wings (guys night in) – $13.99
Chips (guys night in) 3x $2.49 = $7.47 (700pt)
Lindt Chocolate 2x $2.48 = $4.96 (200pt)
Ice cream (Guilty pregnancy craving.  (I NEVER pay this much for ice cream.) – $6.47

(I was too tired and hungry to take picture of the Superstore groceries.  Sorry!)

Total Superstore food items spending: $85.96 – $60 PC Points = $25.96

Costco
Organic Peas (2.5kg) – $7.99
Quinoa Duo Blend (4 lbs) – $15.99 (goes on sale for $11.99)
Annie’s Bunny Crackers (30 x 28g packets) – $9.99
Sarah’s Flatbread Crackers (742g) – $4.99 (*on sale)
Organic Chickens (2 at $9.39/kg) – $30.24
Organic No-Salt Seasoning (411g) – $8.99
Sea Salt (850g) – $2.99
Cinnamon (303g) – $2.99
Almond Butter (737g) – $8.99 (*on sale!)
Maple Syrup (1L) – $12.99
Trail Mix (1.36kg) – $10.79
Stacy’s Pita (727g) – $5.99

photo(10)

I bought a few other food items like jam, granola bars, granola Greek yogurt bites, chocolate chips, flour too, and in hind-sight, I should have included them in the picture since I included them in the price (*pregnancy brain*).  Non-food purchases were baby wipes.

Costco is tricky.  We won’t be using up all the salt, cinnamon, almond butter, maple syrup, quinoa, pita chips and frozen peas, flour, jam, chocolate chips in a month, but price-wise, these items were best to buy at Costco.  We probably (hopefully) won’t eat up all the crackers, Annie’s Grahams or pita chips either.  Spending money on these bulk items will save us money over the next couple of months.

Total Costco food items spending: $179.54

Save on Foods
Kashi Blueberry Clusters Cereal x3 = $12.00 – 3 FPCs = FREE
Burnbrae Naturegg Boiled Eggs x7 packages (2 in each) = $9.09 – 7 FPCs = FREE
Seven-Up (2L) x1 = $2.69 – FPC = FREE
Tropicana Orange Juice x1 = $5.29 – 1 FPC = FREE
Dairyland Organic Milk (4L) x3 = $26.77 – $1 (x3) coupons = $23.77
Silver Hills Organic Bread x6 loaves = $21
Organic Mushrooms (454g) $4.99 – $1 (when you redeem 500 points) = $3.99

photo(3)

Total Save-on-Foods spending: $37.73

The Organic Box

Week 1

photo(12)

Doesn’t this just look amazing?!


Total Organic Box Spending: $110

(Technically we haven’t paid for the second box yet, but I budget it as paid so I don’t spend this money elsewhere.)

Total weekly spending?  $353.23
What’s left in our OUT OF POCKET budget? 
NOTHING!

If we need anything in the next 23 days, we will need to use PC Points, Shoppers Drug Mart points, Superbucks and my $25 Superstore gift card from the Superstore offer.

Stay tuned!  Challenges like this excite me!

Almond Butter Sale at Costco!

I haven’t done a lot of research on almond butter, so I’m not sure what the absolutely best price is for it.  However, I did take a comparison between Costco, Walmart, Save on Foods and Superstore and unless you’re cashing in on PC Points to get it free, Costco is a good place to get almond butter, ESPECIALLY this week!  I picked up a 737g tub on sale for $8.99 instead of the regular $10.99.

photo(9)

Costco regular price $10.99 for 737g

photo(8)

Superstore regular price $6.99 for 340g

 Save-on-Foods and Walmart have the 340g for $8.99.